Sagan om postlådan och de otäcka postcheferna

Det har nu gått flera år sedan Posten fick för sig att genomföra de besparingar i brevutbärningen som gav upphov till denna närmast surrealistiska historia. Eftersom Posten alldeles nyligen dessutom passat på att lägga ner den lokala paketutlämningen så finns det anledning att åter publicera denna hemska saga i nu lätt upputsat skick.

4 kommentarer

Cannabis, eller?

Det har varit mycket skriverier om cannabis den senaste tiden. Finns det fog för påståenden om farlighet, eller ofarlighet, och vad händer om man skulle legalisera?

3 kommentarer

Pisk i Tingsrätten

För ett par dagar sedan avkunnades dom i det uppmärksammade målet med en 16-årig tjej som haft en BDSM-session med en 32-årig man. Den friande domen är välkommen samtidigt som det är relevant att ställa sig vissa frågor i hur ärendet hanterats.

11 kommentarer

Inga fler inlägg att ladda